Zbiornik na gaz do domowej instalacji zbiornikowej powinien być na tyle duży, żeby zapewniać maksymalną swobodę eksploatacji. Czy więc zawsze lepiej będzie wybrać maksymalnie duży zbiornik? Jakie czynniki mogą wpływać na wybór większego lub mniejszego zbiornika?
W przypadku wielu instalacji już na etapie projektów sugeruje się wykorzystanie kilku różnych pojemności zbiorników. Wybór tego o większej objętości będzie opłacalny na przykład wtedy, kiedy inwestor jest w stanie poświęcić jednorazowo większą kwotę na napełnienie zbiornika, żeby można było dłużej korzystać z jednej partii gazu. Większy zbiornik na gaz może być opłacalny w czasie, kiedy ceny paliwa będą ulegały większym wahaniom, a ponieważ długoterminowo gaz może drożeć, to mając większy zapas, co do zasady często można nieco oszczędzić.
Oczywiście większe zbiorniki będą korzystne wtedy, kiedy dom nie jest najbardziej wydajny energetycznie i zwyczajnie trzeba będzie zużyć więcej paliwa albo jeśli w planach jest ogrzewanie pomieszczeń o szczególnym przeznaczeniu: ogrodów zimowych, przestronnych salonów z przeszklonymi ścianami i tak dalej.
Zakup większego zbiornika na gaz może być zwyczajnie droższy niż wybór mniejszego. Te różnice jednak nie będą zależne tylko od objętości. Są przecież inne, często jeszcze ważniejsze kryteria. Jeśli zakup większego zbiornika ma oznaczać wybór mniej znanej albo niżej cenionej marki, to prawdopodobnie nie jest to dobry pomysł. Podobnie, jeśli odbyłoby się to kosztem innych ważnych elementów instalacji.
W niektórych przypadkach zakup dużego zbiornika nie ma sensu – jeśli dom jest bardzo energooszczędny i ogrzewanie będzie niezbyt intensywne, to w wielu przypadkach napełnianie dużego zbiornika tylko wygeneruje koszty. W niektórych lokalizacjach duży zbiornik może być też problematyczny, jeśli chodzi o takie zlokalizowanie na działce, które przy pełnej zgodności z przepisami będzie po prostu estetyczne i wygodne.
Choć pojemność zbiornika na gaz jest oczywiście istotna, to raczej nie powinna stanowić podstawowego kryterium wyboru. Objętości można w pewnych granicach dopasować do własnych potrzeb, ale priorytetem w budowie instalacji powinna być jej szeroko rozumiana wydajność i należy się na niej właśnie skupić, żeby właściwie podzielić środki na inwestycję. Bezpieczeństwo, efektywność czy łatwość serwisowania będą ważniejsze od pojemności i w większym zakresie powinny wpływać na decyzje zakupowe.
materiał partnera
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz