Zamknij

Pozbądź się smoły

14:06, 11.04.2019 . Aktualizacja: 09:40, 22.05.2023
Skomentuj

Odkładająca się smoła i sadza to problem, który najpierw doprowadzi do zmniejszenia wydajności kotła, a w ostateczności może spowodować groźny pożar. Z tego powodu nie wolno zaniedbać regularnej konserwacji komina. Jednym ze sposobów na usuwanie smoły jest stosowanie preparatu HANSA.

Nie przepalaj

Najgorszym rozwiązaniem jest próba samodzielnego przepalenia sadzy za pomocą drewna. W skrajnym przypadku doprowadzi to do niekontrolowanego zapalenia się warstwy smoły. Taki pożar jest wyjątkowo niebezpieczny i wymaga odpowiedniej techniki gaszenia. Zalanie rozgrzanego komina wodą może doprowadzić do jego pęknięcia. Interwencję trzeba więc zostawić specjalistom.

Bezpieczna alternatywa

Dbającym o bezpieczeństwo pozostaje więc zaprzyjaźnienie się z kominiarzem i profilaktyka. Sposobem na pozbycie się osadów smoły jest preparat Hansa. Jego zastosowanie polega na wsypaniu do pieca jednej lub dwóch miarek przed rozpaleniem i powtarzać procedurę dziesięć razy. Następnie należy używać środka co 4-5 rozpaleń.

Mieszanka składa się z kryształów katalizujących proces spalania drewna, dzięki czemu smoła w drewnie rozkłada się na palne gazy oraz wydzielających w wysokiej temperaturze gaz reagujący z osadem ze smoły i rozkładających jego strukturę. Sprawia to, że ze smoła staje się krucha (wyparowuje z niej woda), dzięki czemu przestaje być trwała i osypuje się z komina. Cały proces trwa kilka dni.

J.G.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%