Zamknij

Widok na dobre okna

14:09, 08.04.2019 . Aktualizacja: 09:42, 22.05.2023
Skomentuj

Wpuszczające jak najwięcej światła i zatrzymujące ciepło w budynku. Nowoczesne okna mogą zaoferować bardzo dużo. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Na pierwszej linii frontu

Wymagania energetyczne wymuszają zastosowanie okien i drzwi, które skutecznie izolują budynek. Od stycznia tego roku współczynnik przenikania ciepła dla okien montowanych w nowych domach wynosi 1,1 W/(m2K), a za kilka lat norma stanie się jeszcze ostrzejsza. Wraz ze wzrastającymi kosztami ogrzewania i coraz szerszym stosowaniem alternatywnych źródeł energii rośnie popyt na okna energooszczędne i pasywne.

Przy wyborze okien istotnymi elementami są również współczynniki izolacji akustycznej oraz przepuszczalności energii słonecznej. Ten ostatni może być ograniczony, gdy w grę wchodzą okna 3-szybowe o wysokim współczynniku izolacji. Z tego powodu już na etapie planowania warto zastanowić się nad tym, gdzie zostanie zamontowane dane okno: innych parametrów potrzeba na północnej ścianie budynku, a innych do przeszklenia kuchennej ściany skierowanej na wschód...

Plastik, drewno, aluminium

Popularne okna PCV różnią się od tych oferowanych kilka lat temu. Profile wypełniane materiałami izolacyjnymi pozwalają na poprawienie współczynnika przenikania ciepła bez potrzeby zwiększania ilości komór, a więc głębokości zabudowy, co miało dawniej negatywny wpływ na przepuszczalność energii słonecznej.

Interesującym rozwiązaniem są okna z ukrytym skrzydłem. Profil skrzydła ukryty za profilem ościeżnicy sprawia, że okna otwierane wyglądają z zewnątrz tak, jak te nieotwieralne. Dodatkową zaletą jest maksymalizacja powierzchni oszklonej.

Także profile drewniane i aluminiowe charakteryzują się obecnie wysokimi współczynnikami izolacyjności cieplnej, co sprawia, że sprawdzą się one nawet w budownictwie pasywnym. Takie rozwiązanie łączy funkcjonalność i trwałość aluminium z urokiem drewna. Wykorzystanie aluminium pozwala również na produkcję okien o większych gabarytach.

Systemy aluminiowe to najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy zależy nam na dużych przeszkleniach, wyjątkowym designie i wysokiej trwałości. Zastosowanie okuć mechanicznych pozwala na rozwieranie okien nawet o 180 stopni. Po zastosowaniu okuć mechatronicznych oknami można sterować za pomocą przycisku lub smartfona z odpowiednią aplikacją.

Okna dachowe

W przypadku okien dachowych termoizolacja staje się jeszcze istotniejszą kwestią. Warto zainwestować w zewnętrzną przesłonę, która wydatnie ogranicza straty energetyczne zimą, a latem obniża temperaturę na poddaszu nawet o kilka stopni Celsjusza.

Wpływ warunków atmosferycznych sprawia, że okna dachowe muszą być szczególnie odporne na opady atmosferyczne. Kołnierz uszczelniający, który odprowadzi wodę za obrys okna, a hartowana szyba zabezpieczy je przed gradobiciem.

Kusząca jest również możliwość zautomatyzowania tego typu okien. Inteligentny dom, w którym okna dachowe same zamykają się podczas deszczu to coś więcej niż zbędny bajer…

Izolacja, głupcze

Najistotniejszą technologią pozostaje jednak sprawność termoizolacyjna okien. Inwestycja w modele, które minimalizują straty cieplne to świetny ruch w przypadku starszych budynków i konieczność w przypadku nowych domów. Warto zadbać przy tym o profesjonalny montaż, który pozwoli w pełni wykorzystać zalety nowoczesnych okien.

D.C.

źródło: pexels.com

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%