Zamknij

Okulary pryzmatyczne — jak wyglądają z pryzmatami?

15:41, 10.10.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 15:41, 10.10.2024

Pryzmaty w okularach to specjalne szkła zaprojektowane, aby zniwelować problemy z widzeniem obuocznym, które jest przyczyną dwojenia się obrazu, a zatem diplopii. Sprawdź najważniejsze informacje na ich temat i dowiedz się, jak wyglądają.

Jak wyglądają okulary z pryzmatami?

Okulary pryzmatyczne na pozór wyglądają identycznie do zwykłych okularów korekcyjnych. Jednak dopiero z bliska można zauważyć, że jedna lub dwie soczewki są pogrubione. Zależy to od tego, czy wada występuje w jednym, czy w obojgu oczach. Możliwe jest skuteczne zamaskowanie tego pogrubienia, wykorzystując grubsze oprawki okularowe, ukrywające krawędzie soczewek. Dzięki temu, że okulary pryzmatyczne wyglądają podobnie do standardowych modeli, dopasowanie ich do twarzy nie stanowi dużego problemu.

Jak powstają okulary z pryzmatami?

Okulary z pryzmatami powstają z wykorzystaniem soczewki pryzmatycznej, której zadaniem jest zaginanie bądź też załamywanie światła, które pada w kierunku oka w taki sposób, żeby promienie umiejscowiły się w prawidłowym miejscu w siatkówce. Zabieg ten sprawia, że możliwe jest współdziałanie obu oczu, a także wyeliminowanie problemu podwójnego widzenia.

Jakie są parametry okularów pryzmatycznych?

Skoro wiesz już, jak wyglądają okulary pryzmatyczne oraz w jaki sposób powstają, poznaj także informacje na temat ich parametrów. Chodzi tutaj o:

  • wielkość pryzmatu,
  • kierunek pryzmatu.

Wielkość pryzmatu to parametr, który odzwierciedla stopień, w jakim odchyla się światło przez soczewkę pryzmatyczną i jest ona mierzona w dioptriach pryzmatycznych, które określa się także mianem pryzmodioptri (pdptr), Im większa wartość pryzmatu, tym większe jest przesunięcie obrazu.

Kierunek pryzmatu natomiast określa, w którą stronę światło odchyla się przez soczewkę pryzmatyczną. Możliwe kierunki to dół, do nosa, do skroni bądź te w górę. Wybór zależy oczywiście od problemu ze wzrokiem konkretnego pacjenta.

Dla kogo pryzmaty w okularach?

Okulary pryzmatyczne są zalecane przede wszystkim w przypadkach podwójnego widzenia spowodowanego zezem. Soczewki tego typu wykorzystuje się w leczeniu zeza ukrytego, a także dwóch postaci zeza jawnego — towarzyszącego i porażeniowego.

Czym jest zez ukryty?

Zez ukryty, czyli inaczej heteroforia jest problemem ze wzrokiem, który polega na zaburzeniu równowagi napięcia mięśni, które odpowiadają za ruchy gałek ocznych. Nie jest on widoczny w normalnych warunkach — w trakcie patrzenia obuocznego utrzymywane jest bowiem proste ustawienie gałek ocznych. Po zasłonięciu jednego oka zbacza ono w jakimś kierunku.

Czym jest zez jawny towarzyszący?

Zez jawny towarzyszący to najczęściej występująca postać zeza. To trwałe odchylenie jednego okna w stosunku do osi oka, które jest ustawione na wprost. Tego typu dolegliwość spowodowana jest zaburzeniem równowagi siły działania poszczególnych grup mięśni, które odpowiadają za ruchy gałek ocznych.

Co to jest zez jawny porażeniowy?

Zez jawny porażeniowy, przy którym także sprawdzają się okulary pryzmatyczne, wynika z porażenia nerwu. Sprawia on, że ruch oka jest osłabiony bądź też całkiem niemożliwy. Może on dotyczyć zarówno jednego, jak i obojga oczu.

Jeżeli chcesz zbadać swój wzrok i poradzić sobie ze swoimi dolegliwościami związanymi na przykład z podwójnym widzeniem, dobrą opcją jest skorzystanie z usług uznanego salonu optycznego. W Optyk Mikulscy zakupisz idealnie dopasowane okulary pryzmatyczne. Sprawdź więcej informacji na temat salonów w Warszawie, Ożarowie Mazowieckim oraz w Piasecznie: https://optykmikulscy.pl/.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%