Zamknij

Emerytury i renty będą wyższe. Jest nowy wskaźnik waloryzacji

10:14, 10.02.2024 Źródło: gov.pl/rodzina Aktualizacja: 11:50, 10.02.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Znamy wszystkie dane, które pozwalają obliczyć, ile wyniesie waloryzacja emerytur.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że w 2024 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 112,12%. Oznacza to znaczący wzrost świadczeń dla emerytów i rencistów od 1 marca.

Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrośnie do 1780,96 zł, co stanowi wzrost o 192,52 zł.

Zwiększenie to wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w 2023 roku, które są jednym z elementów wzoru na obliczanie wskaźnika waloryzacji.

Wzrost ten uwzględnia inflację średnioroczną dla emerytur, która wyniosła 11,9%, oraz 20% realnego wzrostu wynagrodzeń, co przekłada się na dodatkowe 0,22 punktu procentowego.

Co to oznacza w praktyce? 

Waloryzacja procentowa zostanie zastosowana do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zgodnie z ustawą, zapewniając wzrost świadczeń w oparciu o rzeczywisty wskaźnik. Zmiany te wpłyną na różne poziomy świadczeń, oferując podwyżki waloryzacyjne od 278,76 zł dla świadczeń na poziomie 2300 zł, do 363,60 zł dla świadczeń wynoszących 3000 zł.

Ile to kosztuje? 

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych z systemu powszechnego, rolniczego oraz mundurowego, szacowany jest na około 43 miliardy złotych, co podkreśla znaczący wysiłek finansowy państwa na rzecz poprawy warunków życiowych emerytów i rencistów.

(Źródło: gov.pl/rodzina)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%