Zamknij

Zalety i wyzwania montażu okna narożnego

12:15, 25.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:15, 25.04.2024
pixabay pixabay

W świecie architektury, w którym kompromis pomiędzy funkcjonalnością a estetyką jest kluczowym aspektem, okna narożne stają się nieodłącznym elementem projektów budynków mieszkalnych i komercyjnych. Ich zastosowanie pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a zarazem na tworzenie atrakcyjnych wizualnie wnętrz, które są jasne i przestronne. Wybór tego typu konstrukcji wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami, o których warto pamiętać już na etapie projektowania budynku. Jakie są wady i zalety okien narożnych, a także kiedy warto się na nie zdecydować?

Okna narożne – rewolucja projektowa w branży stolarki otworowej

Jak obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat, w architekturze coraz większy nacisk kładzie się na minimalizm i ograniczenie zbędnych ozdobników, które mogłyby wprowadzać chaos we wnętrzach. Widać to zwłaszcza na przykładzie konstrukcji okiennych, które w wielu domach stają się głównym elementem dekoracyjnym, który fantastycznie podkreśla bryłę budynku i pozwala na swobodną zabawę światłem. W rezultacie możemy zyskać nie tylko ciekawie zaaranżowaną elewację, ale też przestronne, jasne wnętrza, które w zależności od pory dnia i roku mają zupełnie inne oblicze.

Taki efekt mogą zapewnić m.in. nowoczesne okna narożne, które idealnie wpisują się w założenia nowoczesnego budownictwa, stając się naturalnym dopełnieniem domów oraz obiektów komercyjnych. Czym dokładnie jest okno narożne? W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że jest to taki typ stolarki okiennej, który umożliwia montaż w rogu. W większości przypadków konstrukcja ta przybiera formę dwóch przeszkleń połączonych ze sobą pod kątem 90 stopni.

Na rynku możemy znaleźć dwa główne rodzaje okien narożnych:

  • okna narożne ze słupkiem – w miejscu łączenia szyb umieszcza się specjalny słupek w kolorze ramy okiennej. Zastosowanie tego elementu umożliwia łączenie dwóch szyb pod dowolnym kątem – zarówno 90 stopni, jak i 45, 135, a nawet 210. Atutem okien narożnych ze słupkiem jest możliwość swobodnego otwierania co najmniej jednego skrzydła, chociaż niestety musimy liczyć się z tym, że ich wygląd będzie mniej efektowny niż w przypadku konstrukcji bez słupka;
  • okna narożne bez słupka (tzw. okna narożne klejone) – oprócz nowoczesnego designu, który idealnie wpisuje się w założenia nurtu minimalistycznego, okna te zapewniają nieograniczony widok na okolicę. Niestety, okna narożne bez słupka są droższe od konstrukcji ze słupkiem nawet o 40%. Co ważne, nie mogą być otwierane, a ich łączenie jest możliwe wyłącznie pod kątem 90 stopni. Wynika to w dużej mierze z ich specyficznej budowy, gdzie jedna oszklona ściana jest nakładana na drugą, a łączenie jest wykończone specjalną emalią lub silikonem.

Zalety okien narożnych w nowoczesnym budownictwie

Okna narożne coraz częściej stają się wizytówką nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. Jest to związane głównie z ich zaletami, które wpływają zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę całego budynku. Oto, co możemy zyskać dzięki tego typu rozwiązaniom:

  • większa ilość światła we wnętrzach – szacuje się, że okna narożne wpuszczają do wnętrz nawet do 30% więcej światła w porównaniu do tradycyjnych okien. Co więcej, im większe przeszklenia wybierzemy, tym lepiej będą doświetlone nasze pomieszczenia;
  • panoramiczny widok na okolicę – inwestując w okna narożne, domownicy mogą cieszyć się malowniczym widokiem otoczenia z każdego miejsca w pomieszczeniu;
  • optymalizacja przestrzeni – umieszczenie okna w narożu budynku pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni dostępnej wewnątrz i elastyczne aranżowanie wnętrz;
  • niższe koszty energii elektrycznej – pomieszczenia, które są dłużej doświetlone światłem słonecznym, docierającym do nich z kilku stron, nie wymagają zbyt szybkiego włączenia sztucznego oświetlenia, co w dłuższej perspektywie czasu pozwala na zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd;
  • poprawa samopoczucia domowników – lepiej doświetlone wnętrza działają korzystnie na domowników, poprawiają ich nastrój i zwiększają koncentrację.

Okna narożne – wyzwania związane z montażem

Decyzja o zakupie okien narożnych powinna być poprzedzona dokładną analizą i zapoznaniem się ze wszystkimi utrudnieniami, jakie możemy napotkać na etapie montażu. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że wybór takich konstrukcji powinien być zaplanowany już na etapie budowy domu, ponieważ często konieczne jest wówczas zastosowanie odpowiednich nadproży, wzmocnień stropu lub ramy żelbetowej (zwłaszcza w przypadku dużych przeszkleń). Co więcej, musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie osłony okienne mogą być zainstalowane przy oknach narożnych i nie wszystkie zapewnią należytą efektywność przy tego typu stolarce.

Na koniec warto podkreślić, że inwestycja w okna narożne może wiązać się z nieco dłuższym czasem realizacji zamówienia w porównaniu do tradycyjnej stolarki, dlatego warto ten etap zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby nie opóźnić prac budowlanych.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%