Spółdzielnie i wspólnoty zostały obciążone przez państwo dużym nakładem finansowym. Okazało się, że będą płacić za utrzymanie obiektów, które w przypadku wojny mają służyć jako schronienia dla ludzi.
Rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dniem 1 lipca światło dzienne ujrzały nowe przepisy dotyczące obiektów budowlanych publicznych, które maja być przeznaczone do ochrony zbiorowej.
Twórcy dokumentu zaznaczyli, że w kontekście obiektów mogących przyczynić się do ogólnej ochrony ludności to na zarządcach i właścicielach nieruchomości spoczywa utrzymanie i przygotowanie budynków tak, aby mogły służy zbiorowej ochronie ludzkości w przypadku np. wojny.
Znaczący wpływ na ten stan mają m.in. nadal niskie, w stosunku do istniejących potrzeb, wydatki na utrzymanie, konserwację oraz finansowanie utrzymania budowli ochronnych.
- czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia
W roku 2022 MSWiA sprawdziło 234,7 tys. obiektów budowlanych na terenie całego kraju, z czego 224,1 tys. przydzielono do miejsc ochrony doraźnej, 903 zakwalifikowano jako schrony, natomiast 8719 uznano za miejsca ukrycia.
Przeprowadzono inwentaryzacje budynków i obiektów budowlanych oraz odpowiednia ich klasyfikacja.
Ministerstwo infrastruktury, aby uzyskać wsparcie środków na urządzenie, utrzymanie i konserwację konstrukcji, uwzględniło koszty współpracy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Jako kierunek zmian prawnych należy przyjąć rozwiązania umożliwiające partycypację społeczeństwa w tworzeniu warunków dla ich bezpieczeństwa i możliwości schronienia, co byłoby skorelowane z nadawaniem powszechnego charakteru obronie cywilnej".
- zawarto w rozporządzeniu.
Spółdzielnie mieszkaniowe mogłyby realizować takie zadania, ale musiałyby otrzymywać wcześniej środki z budżetu państwa oraz wsparcie organizacyjne. Tego obecnie nie ma i nie zanosi się, aby wsparcie się pojawiło. Próba przerzucenia zadań państwa w zakresie obronności na spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty to klasyczne umycie rąk ze strony państwa."
- mówi Jerzy Jankowski, prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.
Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąskim wskazuje jednak, że rząd ma w planach powołanie funduszu celowego, którego celem byłoby przeznaczanie środków na budowę, modernizację oraz utrzymanie schronów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz