Zamknij

Zmowa cenowa producentów wyposażenia łazienek? UOKiK sprawdza

09:25, 16.08.2023 Źródło: UOKiK Aktualizacja: 09:29, 17.08.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ustalania cen na rynku wyposażenia łazienek. Obecnie trwa analiza dowodów zebranych w trakcie przeszukań.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza firmy, które  handlują na rynku wyposażenia łazienek. 

Postępowanie wyjaśniające ma wskazać czy przedsiębiorcy sprzedający wyposażenie łazienek różnych marek naruszyli przepisy antymonopolowe.

- Sprawdziliśmy spółki zajmujące się produkcją, wprowadzaniem do obrotu i sprzedażą wyposażenia łazienek w salonach stacjonarnych i internetowych. Podejrzewamy, że przedsiębiorcy wraz ze swoimi dystrybutorami mogą uczestniczyć w porozumieniu polegającym m.in. na ustalaniu cen, w tym detalicznych cen odsprzedaży- wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Chróstny dodaje, że takie działania byłyby naruszeniem prawa konkurencji. Ponadto pozbawiały konsumentów możliwości zakupu produktów taniej niż po odgórnie narzuconej cenie. 

Na ten moment postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie. Żadnemu z przedsiębiorców nie postawiono zarzutów. 

- Aktualnie analizowany jest zebrany w toku przeszukań obszerny materiał - czytamy w komunikacie. 

Jeśli jednak, na podstawie analizowanego materiału, podejrzenia się potwierdzą wówczas rozpocznie postępowanie antymonopolowe, a Prezes UOKiK postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

- Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł - wskazuje na możliwe kary UOKiK. 

(Źródło: UOKiK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%