Zamknij

Wynajmujesz pierwsze mieszkanie? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

18:40, 07.08.2023 Źródło: rmf24.pl / Przygotowała Aleksandra Tyczkowska Aktualizacja: 09:28, 17.08.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: pixabay.com/pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: pixabay.com/pl

Przy zbliżającym się roku akademickim, przed studentami jawi się trudne zadanie znalezienia odpowiedniego lokum. Dla osób, które robią to po raz pierwszy, może być to stresujący proces. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania pierwszego mieszkania, by proces ten był jak najspokojniejszy. 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ogłoszenie. Zbyt atrakcyjna oferta i niska cena powinny wzbudzić podejrzenia. Nigdy też nie powinniśmy płacić za możliwość obejrzenia lokum ani zgadzać się na oglądanie mieszkania online. Zawsze powinniśmy też prosić o przedstawienie tytułu prawnego do nieruchomości

— Warto jest też zwrócić uwagę na to, by osoba, która przedstawia nam mieszkanie, była przygotowana, żeby przedstawić nam też koszty tego mieszkania. Od 2020 roku mamy bardzo duże wzrosty kosztów użytkowania mieszkania, przede wszystkim jeśli chodzi o prąd, ciepłą wodę i o ogrzewanie. Często młode osoby, opuszczając rodzinny dom, nie zdają sobie sprawy, ile tak naprawdę zużywają tych mediów — radzi Maciej Klukowski z firmy MetroHouse. 

Ekspert zaleca także, by zabrać ze sobą bliska osobę, posiadająca doświadczenie w tego typu transakcjach. 

Gdy zdecydujemy się na wynajem jakiegoś mieszkania, musimy podpisać umowę. Powinna ona zawierać kilka kluczowych punktów, m.in. rozliczenie kaucji, okres wypowiedzenia oraz odpowiednio spisany protokół zdawczo-odbiorczy. Należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy, najlepiej poprosić właściciela o przesłanie jej na maila kilka dni przed podpisaniem. 

Ekspert uczula również, by nie wyrażać zgody na zapisy, pozwalające np. na wchodzenie właściciela do mieszkania w trakcie naszej nieobecności.

- Wszystkie zapisy, które wzbudzają w nas jakieś wątpliwości, powinny zapalić u nas czerwoną lampkę. To mogą być np. comiesięczne inspekcje właściciela mieszkania wraz ze sprawdzeniem liczników. To może być brak możliwości wejścia jakiejkolwiek innej osoby do mieszkania, czy kwestie dotyczące ilości kluczy, które będą krążyły w obiegu zewnętrznym przez kogoś tam trzymane. To są rzeczy, które powinny wzbudzić w nas najwięcej wątpliwości - wyjaśnia Maciej Klukowski.

W ostatnich latach wynajmujący decydują się na tzw. najem okazjonalny, który zabezpiecza przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Pozwala on na wypowiedzenie umowy bez konkretnego powodu, zachowując odpowiedni okres wypowiedzenia.

- Krótką mówiąc, taki rodzaj umowy ma zapewnić wynajmującym większą kontrolę nad swoimi nieruchomościami i uchronić ich przed problemowymi najemcami, którzy nie chcą opuścić mieszkania - wyjaśnia ekspert MetroHouse. Chodzi o to, że kiedy powstaje problem z wyprowadzeniem się lokatora, właścicieli czeka długotrwały proces o eksmisję, a najem okazjonalny ten okres skraca. Daje on możliwość, by osoba która się wprowadza, podpisała zobowiązanie do opuszczenia lokalu i wskazała lokal zastępczy. Dla studentów będzie to najczęściej dom rodzinny - powiedział ekspert. 

Aby sprawnie przejść proces wynajmu, najlepiej zastosować kilka prostych kroków przedstawionych przez Macieja Klukowskiego z MetroHouse: 

1. Określenie obszaru, na którym szukamy lokum i wybranie portali, na których szukamy mieszkania;

2. Umówienie się na prezentacje i obejrzenie co najmniej 2-3 mieszkań;

3. Spisanie dokładnie przeczytanej umowy (którą wcześniej dostajemy na maila i konsultujemy np. z prawnikiem);

4. Określenie okresu wypowiedzenia, wysokości kaucji, spisanie liczników;

5. Spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego.

(Źródło: rmf24.pl / Przygotowała Aleksandra Tyczkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%