Zamknij

Bezpieczna instalacja elektryczna

12:09, 11.04.2019 . Aktualizacja: 11:16, 29.05.2023
Skomentuj

Jak zaplanować i wykonać funkcjonalną, a przy tym bezpieczną instalację elektryczną? Pewne decyzje warto dobrze przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem montażu.

Schemat

Prawidłowo wykonany schemat instalacji to podstawa. Oprócz potrzeby powierzenia projektu fachowcowi, istotne jest również jak najdokładniejsze zaplanowanie sposobu, w jaki będzie użytkowane mieszkanie. Jeśli przy projektowaniu wiadomo, gdzie stanie sprzęt gospodarstwa domowego i jak zamierzamy urządzić salon, optymalne rozlokowanie gniazd, punktów oświetlenia oraz przebiegu przewodów będzie znacznie prostsze. Błędem jest tworzenie schematu bez wcześniejszych uzgodnień z inwestorem. Często prowadzi to do sytuacji, w której instalację natychmiast trzeba przerabiać lub wręcz wykonać na nowo.

Instalator

W przypadku tak newralgicznej instalacji powierzenie prac profesjonaliście jest nie tylko zalecane, ale wręcz konieczne. Błędy popełnione na etapie wykonania mogą mieć bardzo poważne skutki, a ich usunięcie jest stosunkowo problematyczne. Dlatego warto rozeznać się na rynku i wybierać wyłącznie sprawdzone firmy. Oszczędzanie na instalacji elektrycznej jest jednym z najgorszych pomysłów, na jakie można wpaść podczas budowy lub remontu domu.

Specyfika

Każde z pomieszczeń charakteryzuje się innymi potrzebami. Przez zwróceniem się do specjalisty dobrze jest więc przemyśleć podstawowe kwestie, które pozwolą lepiej zaplanować instalację.

W łazience potrzebne będzie oświetlenie górne i ścienne, na przykład przy lustrze. Wprawdzie pralka jest czasem lokowana w innym pomieszczeniu, ale zawsze warto pamiętać o tym, że w łazience będą wykorzystywane urządzenia elektryczne o sporej mocy (choćby suszarka), więc okablowanie powinno być do tego przystosowane. Instalacja musi oczywiście omijać najbardziej „mokre” punkty, czyli wannę i kabinę prysznicową. Gniazda powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wodą.

W salonie pojawia się zwykle wiele źródeł światła, więc optymalne rozplanowanie okablowania ma duże znaczenie. Dobrze, gdy włączniki ulokowane są w jednym miejscu. Salon to również centrum multimedialne, dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej liczbie gniazd i możliwości podłączenia sprzętu tak, by zminimalizować dystans do źródeł prądu i mieć możliwość ukrycia kabli.

W kuchni również pojawiają się różnorodne punkty oświetleniowe. Od razu warto więc ułatwić sobie oświetlenie „przestrzeni roboczej”. Łatwiejszemu korzystaniu z urządzeń AGD posłuży również przemyślane ulokowanie gniazd. Nie można też zapomnieć o lodówce, zmywarce czy elektrycznym piekarniku, który będzie wymagał sporej mocy. Specyficzne planowanie wymusza także wyspa kuchenna – uwzględnienie tego na etapie projektu z pewnością ułatwi ewentualny remont.

W sypialni przyda się oświetlenie ułatwiające wieczorne czytanie, ale też rozlokowanie gniazd, które umożliwi korzystanie z urządzeń elektronicznych po obu stronach łóżka.

Obecnie istotne jest również zaplanowanie instalacji dodatkowych systemów. Okablowanie internetowe, monitoring czy systemy alarmowe często wymagają poprowadzenia przewodów i dostępu do zasilania. Jeśli pomyśli się o tym już na etapie projektu, późniejsze użytkowanie mieszkania stanie się znacznie wygodniejsze.

Przemyśl i skonsultuj

Chociaż fachowiec jest nieodzowny choćby po to, by prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na moc czy też dobrać grubość kabli, tworzenie instalacji można rozpocząć od konkretnego ustalenia potrzeb mieszkańców i wstępnego zaplanowania umiejscowienia źródeł światła i dostępu do gniazdek. Dzięki temu efekt końcowy będzie optymalnie odpowiadał domownikom, zapewniając przy tym niezbędny poziom bezpieczeństwa.

D.C.

zdjęcia: pixabay.com, pexels.com

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%