Świetlne porady

Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać dostępne technologie do upiększenia domu.

Aplikacja

Warto skorzystać z dobrodziejstw technologii. Inteligentny dom pozwala raz na zawsze skończyć z błądzeniem w ciemnościach po późnym powrocie z pracy czy nocnej wyprawie z sypialni do kuchni. Aplikacja na smartfonie umożliwi zapalanie świateł na odległość, nawet z drugiego końca świata, gdy celem jest sprawienie wrażenia, że wcale nie wyjechaliśmy na wakacje. Aż trudno uwierzyć, że chociaż nie wyobrażamy sobie życia bez pilota do telewizora, to światło w włączamy i wyłączamy „analogowo”…

By skorzystać z dobrodziejstw zdalnego sterowania, konieczne będzie zainwestowanie w nowe włączniki, które oferują tego typu opcje.

Wymień żarówki (i nie tylko)

Ile lat mają najczęściej używane źródła światła w Twoim domu? Czas leci szybko,  a kolejne generacje żarówek są coraz bardziej energooszczędne. Zastąpienie tych najstarszych, wolframowych, ale też przestarzałych rozwiązań energooszczędnych przyniesie znaczące oszczędności. Większa wydajność to nie wszystko. Zmiana jest doskonałym pretekstem do lepszego dobrania temperatury barwowej odpowiedniej do danego pomieszczenia.

O dobrą zmianę można pokusić się również w przypadku opraw lamp, karniszów itp. Dotyczy to też wentylatorów sufitowych. Nowe modele są znacznie cichsze i wydajniejsze.

Pozbądź się refleksów

Coraz większe i coraz doskonalsze odbiorniki telewizyjne wiele tracą na niewłaściwym oświetleniu pomieszczenia, w którym zostały ustawione. Najlepiej unikać mocnego światła górnego i zastępować je przez oświetlenie ambientowe ulokowane tak, by na ekranie nie powstawały refleksy.

Święta LED

W okresie świątecznym można sporo zaoszczędzić, rezygnując ze starych lampek choinkowych na rzecz LED-ów. Rachunki za prąd zmaleją – szczególnie wtedy, gdy mamy w zwyczaju stosowanie oświetlenia zewnętrznego ozdabiającego dom, a dobre Lampi wytrzymają nawet kilkadziesiąt sezonów.

P.P.

zdjęcie: pexels.com